Paljud toiduained sisaldavad naatriumglutamaati (MSG), et parandada toiduainete maitseomadusi. See fakt ei hämmasta kedagi kuid hämmastav on see kui paljud toiduained sisaldavad MSG – d. Erinevad konservid, purgisupid, magusad saiakesed, puljongid ja loomulikult kurikuulsad kartulikrõpsud sisaldavad MSG-d eriti suures annuses.

Sinu ajule võib tunduda toidu maitse intensiivsem (maitsvam), kuid sinu aju tegevust pärsib MSG oluliselt. Tarvitades MSG sisaldavat toiduainet sunnitakse aju saatma neuronitele nii palju signaale, et osad neuronid kurnatakse välja ja need hukkuvad. MSG tarvitamine tõstab väga kõrgele sellise neuromediaatori koguse ajus nagu glutamaat ning see levib seal kõikjale.

Pärast toiduainete kasutamist, mille MSG sisaldus on kõrge, tunnevad  paljud kerget peavalu. Paljudel tekib kergesti ärrituvus või ülereageerimine. Õpi märkama ja vajadusel/võimalusel vaatama üle toiduainete MSG sisaldus. Võimalik, et avastad söögijärgsete ärrituvuste ja peavalude põhjuse.

Soovides hoida oma mäluvõimekust, paremini meelde jätta ja  tulemuslikumalt meenutada hoiduge naatriumglutamaadist.

Traditsiooniline Hiina Meditsiin soovitab mälu võimekuse parandamiseks mõjutada mokšaga akupunkti RM4 Guanyuan. Punkt asub keha esitelje 2 kun häbeluust ülespoole või 3 kun nabast allapoole.

Kui tunned huvi oma mäluvõimekuse parandamisest siis erinevaid tähelepanu valdamise harjutusi, meeldejätmise ning meenutamise tehnikaid, ajuvõimekust parandavaid harjutusi ja soovitusi on võimalik omandada “Mälutugevdamise ABC” kursusel. 

 

Autor: Toomas Õunap

mälutreener