Külmetusega kaasneb tihti köha. Leevendada seda saab ka haige ise läbi akupunktide mõjutamise ja õige enesemassaaži. Alljärgnevaid nippe kasutatakse köhaärrituse vähendamiseks, rögaerituse suurendamiseks, valuvähendamiseks ja hingamise kergendamiseks. Enesemassaaži võid alustada nii nõrga köha korral kui ka ägeda bronhiidi perioodil, ka siis kui kasutada muid raviprotseduure või ravimeid


Punktid, mille mõjutamine aitab leevendada köha

Akupunkt Taeva Jälg – 22RM – TIAN TU, asub rinnaku taga, sügavikus 1,0-1,5 cm sügavuses (vaata pilti artikli alguses). Leevendab kinnist köha, bronhiiti, kurguvalu, rinnakinnisust ja kõrvetisi.

Selle punkti masseerimiseks surutakse keskmine sõrme ots rinnaku lohku ja vajutatakse punkt seest poolt. See on ka kopsude alarmpunkt, mida võiks kasutada ägedate kopsupõletike või astmahoogude leevendamiseks. NB! Probleemide korral võib see punkt olla väga valulik.

He Gu Cieaura akupunktuur acupuncture massage osa1 1 - Külmetushaigused ja köha (1. osa)

He Gu. Foto: Andres Treial

Punkt Tiigri Suu / Oru Põhi – HE GU asub pöidla ja nimetissõrme kokkusurumisel tekkiva valli kõrgema koha all vajutades luu suunas. See punkt on üks mõjusamaid heaolu ja immuunsüsteemi stimuleerivaid punkte. Läbi selle punkti mõjutamise leevendatakse külmetuse ja gripinähtusi ning enamikku pea ja näohaigusi. See on peamine valu leevendav punkt, vähendab raskustunnet peas. Kasutatakse pea-, hamba, kaela- seljavalude leevendamiseks. See on ummistusi ja põletikke leevendav akupunktuuri punkt. Kasutatakse ka nohu ja ninakinnisuse korral.

Masseeritakse kummalgi käel 1 minut, vajadusel korratakse mõne tunni möödudes.

NB! Raseduse aeg on selle punkti kasutamine keelatud.

Shu Fu Cieaura akupunktuur massage acupuncture osa2 1 - Külmetushaigused ja köha (1. osa)

Shu Fu. Foto: Andres Treial

Akupunkt Elegantne Häärber – SHU FU asub rangluu all lohus, keskmest 2 sõrme laiuse kaugusel külgedel. Selle punkti mõjutamine tugevdab immuunsüsteemi ja tõstab energia taset ning aitab kõrvaldada tõkestusi neerukanalis. Leevendab astma ja köha vaevusti, vähendab depressiooni.

Vajuta umbes üks minut keskmiste sõrmedega kummalgi pool asetsevaid punkte korraga.

Joogatunnid Pärnus ja Tallinnas