Kangekaelsus, kas Eesti rahvushaigus?

2. apr 2014 | Kategooria: Aastaajad, Immuunsüsteem, köha, Külmetus ja gripp, Peavalud, Stress, Väsimus

Kangekaelsuse all mõistame tavaliselt jonnakust, visadust, paindumatust, põikpäisust, jäikust, järeleandmatust jne. Need on sellised iseloomujooned, mis on hoidnud eestlasi murdumast kaugetest aegadest kuni tänaseni. Kas kangekaelsus on ainus tee ?

 

Kõik, kes on kaua aega pingutanud, teavad, et nad võivad saada tulemusi. Tulemusi hinnates, väärtustades loome üha uusi ja uusi mudeleid, kriteeriumeid ja teooriaid, kuidas efektiivsemalt pingutada. Kuid mis saab siis, kui tulemus on käes? Mis saab sellest, kes tulemuste nimel pingutas, oli järeleandmatu ja jäik, visa ja kangekaelne?

 

Aastakümneid kui mitte sadu on meestel peetud oluliseks visadust, jonnakust ja teatud osas järeleandmatust.  Sellist suhtumist viljeledes kasvatame me ka oma me poegi. Loomulikult ei meeldi meile, kui nad on MEIEGA kangekaelsd ja jäigad, loomulikult ei meeldi meile, kui meie valitsejad on MEIEGA põikpäised ja kangekaelsed, loomulikult ei meeldi meile, kui meid teenindavad töötajad ja ametnikud on  MEIEGA jonnakad ja järeleandmatud.  Kõik see kehtiks vaid siis kui nad oleks sellised meie vastastega, mitte meie endiga. Aga kuidas on lood meie enda kangekaelsusega? Pane oma käed kaelale ja pigista kergelt kogu kael läbi. Kui märkad pingeid või valuaistinguid, oled avastanud enda kangekaelsuse viljad.

 

Kangekaelsuse vili on mitte ainult käitumuslik jäikus, mitte ainult suhtumuslik põikpäisus vaid sõna otseses mõtte jäik ja kange kael. Maailma suurima rahva vanasõna ütleb: “Kõige jäigem puu murdub kergesti, samas kui paju jääb ellu ka kõige suurema tuule käes.”  Aasta tuhandete tarkusest on kasvanud välja  paindlikus kohaneda ja kohanduda.

 

Võibolla on aeg käes kohanduda olemasolevate tingimustega, mitte hoida kinni jäikadest seisukohtadest. Tark uurib keskkonda ja oma vastavust sellele. Vaatab üle  üle oma tugevad ja nõrgad küljed. Kasutab ära oma parimad oskused ja õpib juurde, et nõrkusi vähendada. Tark kohandub kiiresti muutustega, sel ajal kui paindumatu pingutab, et sundida ümbrust enda seisukohtade ja tõekspidamistega arvestama, Peab tuliseid vaidlusi ja lahinguid, murrab teisi kangeid kuni ta ise ükskord  murtakse.

 

Lisaks välisele kangekaelsusele oleks mõistlik ka oma kange kael pingetest vabastada. Tark võiks osata oma kanget kaela ise vabaks masseerida ja mitte kannatada ning oodata kuni murdub. Kel on  huvi ja tahtmist õppida oma kaela pingeid ise vabastama, õppida peavalusid leevendama loomulikul moel, siis seda on võimalik teha erinevatel kursustel.