Hiina rahvatarkus ütleb, et võti tervise ja edu juurde on selles, kuidas leida õige tasakaal pingutamise ja lõdvestamise vahel. Selle tarkuse võttis kokku keisrite vibulaskmise tõde “Pinguta ja lase lahti”.

Tänapäeva elus pannakse liiga palju tähtsust pingutamisele ja jäetakse see tasakaalustamata lõdvestamisega ehk pingest lahti laskmisega. Kontoritöötajad on tihti avastanud pingelistel perioodidel, kui nad on end arvuti taha “unustanud”, et kael on kangeks jäänud. Sellega on kaasnenud tihti ka häired mõttetöös, kontsentratsiooni võime vähenemine, uimasus jne.

Kangekaelsuse leevendamise harjutus:
Kaela lõdvestamiseks lase selg vajuda tooli seljatoele nii, et pea vajuks veidikene taha poole, nii lõdvestuvad kaela tagumised lihased paremini. Võta mõlema käega kaela ümbert kinni ja hakka aeglaselt pead kord vasakule, kord paremale kallutama. Kallutades pead vasakule pigista kaela vasakpoolseid lihaseid (need on nüüd veidi lõdvestunud), sama tee paremal pool. Nii korda mööda kaela vasakut ja paremat külge masseerides liikuge aeglaselt kaela alaosalt sõrmeotstega kuni kuklani ja tagasi. Masseerida võid nii kaua kui soovid, kuid vähemalt 3-4 minutit. Väike kaela massaaž on igaühele jõukohane.

Kaelaharjutused “Pinguta ja lase pinged lahti “:
Töö ja puhkuse tasakaalutuse viljadeks on valud kaela ja kukla piirkonnas, keha reageerib sellele keskendumise raskuste ja unetusega. Aidata saab siin nii akupunktuur teraapia kui enesemassaaž. Oluline on õppida ennast kõrvalt jälgima, et avastada pinged jooksvalt ja need siis kas lõdvestada või lahti masseerida. Hiina meditsiini kaelaharjutused on kontori töötajatele, et lõdvestada lülisamba kaelaosa ja lihased ning lülidevahelised sidemed pingetest. Suru lõug jõuliselt rinnale ja hoia veidi. Seejärel tõsta pea ja sissehingates siruta kael nii pikaks kui võimalik. Pööra aeglaselt pead vasakule, vaadates samaaegselt silmadega nii vasakule kui võimalik ja aeglaselt tagasi, sama paremale poole. Korda harjutust veel 5-6 korda. Nüüd tõmba sissehingates õlad nii üles kui on võimalik ja sissehingamise lõpus pinguta kõiki näo-, pea-, kaela- ja turjalihaseid jõuliselt umbes 3 sekundit. See järel väljahingates luba peal vajuda rinna peale ja luba kõikidel lihastel lõdvestuda. Naudi lõdvestusest tulevat soojust ja vabanemist. Kui see sobib, siis võid seda harjutust korrata veel paar kolm korda. Lõpuks lase peal vajuda rinnale ja lõdvestunult liiguta kümmekond korda külgedele.

Lõpuks veel väike aga tõhus akupunkti masseerimine kõigile kangekaelsetele:

Feng Chi Cieaura akupunktuur acupuncture massage Osa3 11 - Kange kaela massaažMasseeri punkti Feng Chi – Tuulte Häärber, mis asub kuklakeskel koljuääre all lohus, umbes 1 sõrmelaius juuste piirist üles. Selle punkti masseerimine leevendab kukla lihaspinget, silma-, nina-, kõrva-, kurgu vaevusi, aitab ergutada mõtlemisvõimet ja leevendab peavalu. Pääsed seda akupunkti paremini masseerima, kui kallutad pead tahapoole. Masseeri seda akupunkti umbes paar minutit.

Kel on  huvi ja tahtmist oma kange kaela ja turja pingeid  õppida vabastama, õppida erinevaid energiaringlust parandavaid enesemassaaži tehnikaid ja lihtsamaid füsiteraapilisi harjutusi siis seda on võimalik teha Pea ja kaela pingeid vabastaval kursusel 14.märtsil Toompuiestee 10 saalis. Loe lisaks