Traditsiooniline Hiina meditsiin ja akupunktuur on ühe enam tunnustust leidnud tänapäeva teaduspõhises meditsiinis (Loe lisaks ). Seda on tunnistanud ka maailma tervise organisatsioon WHO (loe lisaks)

Uuringud

Traditsioonilise Hiina meditsiini uuringud COVID19 osas. Hiinas kasutati lisaks läänemeditsiinile COVID19 raviks ka akupunktuuri (nõelravi ja akupressuuri) ning taimseid ravimeid. Pekingi tervisekomisjon märgib, et 87% Pekingi COVID-19 patsientidest sai lisaks lääne meditsiinile ka Traditsioonilise Hiina Meditsiiniravi (akupunktuuri ja taimseid ravimtaimi). Komisjoni dokumentide kohaselt on THM (Traditsiooniline Hiina Meditsiin) ravi saavate patsientide efektiivne koguulatus 92%. [vaata lisa 1]

Pekingi tervishoiu komisjoni esindaja Gao Xiao Jun teatas, et Hiina meditsiini praktikud on määranud Hiina meditsiini raviplaanid äsja diagnoositud, haigestunud ning raskete COVID-19 haigete patsientide jaoks. Gao Xio Jun tõi oma rapordis välja lühikese haigusloo ühest COVID19 patsiendist, kes põdes kõrget palavikku. Kolm THM-i eksperti Dong Zhi Meni haiglast ja Di Tan haiglast koostasid ja järgisid THM-i raviplaani. Järgmiseks hommikuks langes patsiendi temperatuur märkimisväärselt 37,2 Celsiuse kraadini.

Gao Xio Jun lisas, et sarnaseid juhtumeid on palju ja Hiina meditsiin on “mänginud aktiivset osa ravimise tõhususe parandamisel ja suremuse vähendamisel”. [vaata lisa 2] Pekingi tervishoiu komisjon on asutanud linna-, linnaosa haiglate tasemel THMi eksperdirühmad, et kehtestada raviprotokollid COVID-19 patsientide ennetamiseks ja raviks.

Hiina traditsioonilise meditsiini riiklik administratsioon (NATCM) annab samuti teada olulistest tulemustest. Hong-Zhi rapordist tuleneb, et taimse koostisega Qing Fei Pai Du Tangi kasutamisel on positiivse mõju ulatus ligi 90% 214 COVID-19 kopsupõletikuga patsienditel. (vaata lisa3) 10 % tulemusi ei täheldatud, 60% patsientidest paranesid sümptomid märkimisväärselt ja ülejäänud 30% stabiliseerusid. Hong-Zhi sõnul kohandavad Hiina meditsiini arstid ravi diferentsiaaldiagnostika alusel, mis sõltub kopsupõletiku hetkeseisust. Ehkki NATCM soovitab taimset ravimit Qing Fei Pai Du Tangi, varieeruvad raviprotokollid sõltuvalt diagnostilistest kaalutlustest. [vaata lisa 4]

Ravijuhend COVID-19 ennetamiseks, raviks ja taastumiseks

Nõelravi ja akupressuuri abistamiseks anti THM-i praktiseerijatele välja ravijuhendid COVID-19 (Vaata link 4]. Juhised on jagatud kolme etappi: ennetamine, ravi ja taastumine. Tänases esimese osas toome raviskeemi COVID-19 ennetamiseks.

Ennetamine

Akupunktuuri raviskeem COVID19 ennetamiseks Ennetamise etapis tugevdatakse zheng qi-d (tervislikku energiat) ning aidatakse kopsude ja põrna funktsioonidel võidelda võõraste patogeenide vastu. Selle etapi jaoks valitud peamised akupunktid jagatakse kolme rühma;

Ühel akupunktuur või akupressuuri sessioonil valitakse igast grupist 1–2 akupunkti. Punkte võib mõjutada ka mokšaga. Lisatud lingilt saab neid tellida soodsamalt kui Eestist Amazon: 

1. rühm: Põrn 12 (Fengmen), Põrn 13 (Feishu), Põrn 20 (Pishu)

2. rühm: Jämesool 4 (Hegu), Jämesool 11 (Quchi), Kops 5 (Chize),      Kops 10 (Yuji)

3. rühm: RM 6 (Qihai), Magu 36 (Zusanli), Põrn 6 (Sanyinjiao)

Lisapunktid COVID19 akupunktuuri raviskeemile

Palaviku korral lisatakse järgmised akupunktid:

TM 14 (Dazhui), RM 22 (Tiantu), Kops 6 (Kongzui)

Iivelduse, pehme (sogase) pulsi korral lisatakse järgmised akupunktid:

GV14 (Zhongwan), ST25 (Tianshu), ST40 (Fenglong)

Väsimuse ja halva isu korral lisatakse järgmised akupunktid:

RM12 (Zhongwan), RM9 (Shuifen), RM7 (Yinjiao), Kusepõis 20 (Pishu)

Tugeva nohu, valuliku selja, valge katuga kahvatu keele ja mõõduka pulsi korral lisatakse järgmised akupunktid:

Kusepõis 10 (Tianzhu), Kusepõis 12 (Fengmen), TM14 (Dazhui)

Kasutatud allikad:

[1] xinhuanet.com/politics/2020-02/24/c_1125620808.htm. 3-23-2020.

[2] xinhuanet.com/politics/2020-02/24/c_1125620808.htm. 3-23-2020.

[3] Hong-Zhi, D. U.,H. O. U. Xiao-Ying, M. I. A. O. Yu-Huan, H. U. A. N. G. Bi-Sheng, and L. I. U. Da-Hui. “Traditional Chinese Medicine: an effective
treatment for 2019 novel coronavirus pneumonia (NCP).” Chinese
Journal of Natural Medicines 18, no. 3 (2020): 1-5.

[4] Acupuncture Treatment Guidelines for COVID19 (Second Edition) [J/OL]. Chinese Acupuncture and Moxibustion:1-2[2020-03-21].

 

Autor:

Toomas Õunap

akupunktuur.eu