vali huvipakkuva akupunkti tutvustus altpoolt menüüst

Sissejuhatus

Viimastel aastakümnetel on akupunktuur saanud väga populaarseks nii Eestis kui kogu maailmas kuna võimaldab peaaegu kõiki erinevaid VALU põhjuseid väga oluliselt leevendada. Valu on sinu keha karje. Miliganes sinu kehal on probleem nagu artriit, migreen, kaela või seljavalu, angiin või valulik menstruatsioon jne, sinu keha räägib läbi valu. Liigeste valu võib näiteks rääkida vigastustest, ülekaalust, ebaõigest liikumisest või asendistest, mis põhjustab muutusi liigeste vahelises ruumis.
Akupunktuuriga on võimalik muuta neid ja ka teisi (külmetus, uneprobleemid) tasakaalutusest tulenevaid põhjuseid ja leevendada valu pelgalt õigeid punkte kehal stimuleerides.

Akupunktuuri teraapia kavatsus on edendada tervislikku elulaadi ja leevendada valu ja kannatusi. Meetod kuidas see saavutatakse võib tunduda paljudele veider ja müstiline kuigi on aastatuhandete vältel läbi testitud ja tänapäevalgi veel kasutusel. Perspektiiv läbi mille akupunkturist näeb tervist ja haigusi on kontseptsioonid “vitaalne energia“, „energia tasakaal“, „energia tasakaalutus“. Justkui Lääne meditsiini doktor uurib kuidas veri ringleb ja kuidas sõnumeid antakse läbi nävisüsteemi nii hindab akupunkturist vitaalse energia liikumist ja jaotumist läbi meridiaaanide ja kanalite ringluse.

Akupunkturisti töövahendid on nõelad, mokša ja punktmassaaž.

Akupunkturist on võimeline mõjutama tervist ja haigusnähte stimuleerides vastavaid energiakanalite punkte, mida nimetatakse akupunktideks. Nende mõjutamise eesmärk ei sõltu sellest viisist kuidas sa neid punkte mõjutad, kas nõeltega – nõelravi, mokšaga – mokšateraapia (kuum-mõjutus akupunktuuri sigariga), masseerides – akupressuuriga. Eesmärk erinevatel akupunkt teraapia viisidel on sama – korrigeerida „vitaalset energiat“ nii, et vajalik hulk jõuaks vajalikku kohta õigel ajal. See võimaldab sinu kehal tervendada end ise. Akupuntuuri teraapia on tõhus unetuse ja energia puuduse korral. Samuti on tõestust leidnud akupunktuur teraapia valu leevendavad mõjud.

akupunktuur yin yang - Akupunktuur
Mis on meridiaan?

Meridiaanid on Qi (energia) ja vere ringlus, samuti “sisemise” ja “välise” ühendus ning pidev “ülemise” ja “alumise” vaheline liikumine. Mõiste tuleneb Hiina meditsiini traditsioonist ja hõlmab akupunktuuri, akupressuuri ja qi-gong’i. Vastavalt nendele praktikatele keha vitaalne energia “Qi“ ringleb kehas mööda erilisi omavahel ühendatud kanaleid, mida nimetatakse meridiaanideks. Ei eksisteeri füüsilisi ega anatoomilisi tõendeid meridiaanide eksistentsist, kuid samas uuringud on kinnitanud, kuidas energia võib liikuda mööda nahaalust sidekude. Traditsiooniline Hiina Meditsiini järgi on keha tasakaalutuse mustrid põhjustatud erinevate energi kanalite katkestusest. Neid katkestusi saab korrigeerida läbi eriliste kohtade, akupunktide kas nõelte, moksha, akupressuuri abil..

Energiakanalid Akupunktuur Cieaura 173x300 - Akupunktuur

Akupunktuuri standardpunktides on kirjas üle 400 akupunktuuri punkti ja 20 meridiaani, mis neid punkte ühendavad, kuigi 2 saj p.m.a on Hiinas kirjeldatud koguni 649 soovitatavat akupunkti.

20 meridiaanist 12 nimetatakse standardmeridiaanideks, mis igaüks vastab ühele organile, toites ja mõjutades seda.
Lisaks on 8 erilist meridiaani. Kahel neist on oma akupunktid ja teised erilised meridiaanid ühenduvad läbi teiste meridiaanide akupunktide.
Bioelektrilist voolu (võnkumine), mis läbib meridiaane ja akupunkte on võimalik mõjutada nii nõela, moksa, kui akupressuri läbi. Tulemuseks energia tõkestuse kadumine vastavas akupunktis ja meridiaani qi ringluse taastumine.

He Gu Cieaura akupunktuur acupuncture massage osa1 1 1 - Akupunktuur
HE GU Oru Põhi

Akupunkt He Gu ehk eesti keeles „Oru Põhi“, aga kasutatakse ka nimetust “Tiigri Suu” (koordinaadid IG 4) asub nimetissõrme ja pöidla kokkusurumisel moodustava lihasvalli kõrgeimas punktis.

See on üks kõige olulisemaid valu leevendavaid punkte, mille mõjutamine aitab nii lauba-, hamba- kui õlavalu puhul, aitab vähendada raskustunnet peas, kasutatakse ka sünnitusvalude korral.

Hoiatus! Raseduse ajal on keelatud selle punkti kasutamine, kuna võib põhjustada emaka enneaegseid kokkutõmbeid. Seevastu sünnitusel on punkti stimuleerimine omal kohal!

Massažitehnika:
Masseerimiseks otsi punkt üles, aja pöial laiali ja vajuta tugevasti seda teise käe pöidlaga umbes ühe minuti jooksul. Korda seda teise käega.

Feng Chi Cieaura akupunktuur acupuncture massage osa1 31 - Akupunktuur
FENG CHI Tuulte Tiik

Akupunkt Feng Chi ehk eesti keeles „Tuulte Tiik“ asub kukla luu all, kolm sõrmelaiust keskmest, lohus. Hiina meditsiini järgi eemaldatakse läbi selle punkti kehasse tunginud „kahjulikku tuult“. „Kahjuliku tuule“ mõiste alla käivad sageli ka peavalud, mis on külmetuse esimesteks sümptomiteks.

elle punkti masseerimine leevendab peavalu, migreeni, kaelavalu ja -jäikust, koordinatsioonihäired, artriiti, silmade väsimust ja pearinglust.

Massažitehnika:
Pääsed seda akupunkti paremini masseerima, kui kallutad pead tahapoole. Masseeri neid punkte kahe käe pöialdega samaaegselt umbes poole minuti jooksul. Siis tehke paus ja lubage peal vajuda rinnale. Pärast väikest pausi masseerida samu punkte veel üks kord.

Tsentris olev punkt “Tuulte Palee” või “Tuulte Häärber”Feng Fu – asub kukla keskel koljuääre all lohus, umbes ühe sõrmelaiuse kaugusel juuste piirist üles. Selle punkti masseerimine leevendab peavalu, kukla lihaspinget, silma-, nina-, kõrva- ja kurguvaevusi, aitab ergutada mõtlemisvõimet ja vähendab kaelavalu ning jäikust.

Massažitehnika:
Pääsed seda akupunkti paremini masseerima, kui kallutad pead tahapoole. Masseeri umbes 2 minutit.

Zu Ling Qi Cieaura akupunktuur acupuncture massage osa2 2 - Akupunktuur
ZU LING QI Pisarate Langemine

Akupunkt „Pisarate Langemine“ – asub jala välisküljel, 4. ja 5. varbavahe pikendusel, 2,5 cm varbavahest üles, luudevahelises lohus.

 

Selle punkti masseerimine aitab leevendada pea-, ristluu- ja puusavalusid, õlalihaste pingeid, veepeetust, artriiti ja naiste steriilsust.

Massažitehnika:
Masseeri punkti kummalgi jalal umbes 1 minut.

Ying Xiang Cieaura akupunktuur resized - Akupunktuur
YING XIANG Lõhnade Vastuvõtt

Akupunkt Ying Xiang ehk „Lõhnade Vastuvõtt“ asub ninasõõrme kõrval lohus ja leevendab tugevaid lauba peavalusid ja vähendab põskkoopa põletiku korral kinnise nina vaevusi.

Massažitehnika:
Masseerida nimetisõrmega umbes ühe minuti vältel nina kummaltki poolt. Nohu korral võivad need punktid olla väga valusad!

Cuan Zhu Cieaura akupunktuur acupuncture massage vol2 1 - Akupunktuur
CUAN ZHU Puuriv Pambus

Akupunktuuri punkt Cuan Zhu ehk „Puuriv Pambus“ (koordinaadid V 2) asub kulmukaare alguses lohus. Selle akupunkti mõjutamine aitab leevendada pea- ja silmavalu, nina-kõrva urgete vaevuseid ja õietolmu allergiat. Punkti masseerimine aitab vabastada ka silmi pingest, mis on üks peavalu põhjuseid. Masseerides vajuta pöialdega alt ülespoole punktile.

Silmade ümbruse massaaž:
Silmadega seonduvad pinged tulenevad tihti sellest, et me kasutame silmi täiskoormusel ja pikka aega väga ühekülgselt. See juhtub siis kui oleme arvuti taga pikka aega keskendunult ja “unustame” puhkepausid, kus silma lihased saaks teha ka muid liikumisi ehk harjutusi.

Silma ümber olevate akupunktuuri punktide regulaarne masseerimine aitab vältida või peatab lühinägelikkuse, aitab parandada enesetunnet ja parandab töövõimet.
See ei asenda regulaarset silmade puhkepause ja muid silmaharjutusi, vaid on täienduseks. Tihti on lauba piirkonna peavalud ja unehäired põhjustatud just silmade ülepingest.

Yin Tang Cieaura akupunktuur acupuncture massage osa2 31 - Akupunktuur
YIN TANG Kolmas Silm

Punkt Yin Tang ehk „Kolmas Silm“ asub kulmude vahel keskel, otsmiku- ja ninaluu vahel lohus. Seda punkti masseeritakse lauba piirkonnas olevate peavalude puhul ning uimasuse korral. Punkti masseerimine aitab vähendada neeruvalu, silmade pinget ja väsimust, tasakaalustab käbinääret ning aitab seedimatuse ja õietolmu allergia korral, vähendab ärrituvust, depressiooni ja mentaalset segadust, tugevdab immuunsüsteemi.

Massažitehnika: Pane peopesad kokku ja aseta keskmised sõrmed kulmude vahele. Kui küüned on pikad, siis aseta akupunktile pöidla üks nukk. Lase välja hingates peal vajuda rinnale. Kui istud laua taga, võid panna ka küünarnukid lauale. Vii oma tähelepanu kolmandale silmale. Välja hingates anna kolmanda silma tagustele lihastele justkui kerge korraldus „lõdvestu“ ja nii veel mõned korrad. Hinga sügavalt ja luba peal ja ülejäänud kehal lõdvestuda umbes paar minutit.

Si Bai Cieaura akupunktuur punk acupuncture massage Vol2 4 - Akupunktuur
SI BAI Neli Helendust

Akupunktuuri punkt “Neli Helendust” – Si Bai – asub silma keskjoonel põsesarna all. Selle punkti masseerimine leevendab kinnist nina, raskustunnet peas ja ka hambavalu. Vähendab silmade väsimust, punetust, tulitamist ja paistetust silmade ümber. Selle akupunkti masserimine parandab näo verevarustust ning jumet, on näonahka trimmiva ja kortse siluva toimega. Vajuta umbes minuti jooksul mõlemat punkti samaaegselt.

Tai Chong Cieaura akupunktuur acupuncture massage osa3 3 - Akupunktuur
TAI CHONG Kõrgem Rünnak

Akupunkt Tai Chong (koordinaadid  H 3) ehk “Kõrgem Rünnak” asub jalaseljal suure ja teise varbaliigese vahel lohus.

Punkti mõjutamine aitab vähendada pulseerivat peavalu, silmade väsimust, pohmelust, allergiat, artriiti, pöiakrampe. Aitab puhastada verd ja vererõhku tasakaalustada (nii kõrge kui madala vererõhu puhul).

Massažitehnika:
Suru neli sõrme suure ja teise varba liigeste vahele ja venita neid veidike laiali, masseeri kogu vahe läbi. Seejärel vajuta umbes üks minut Tai Chong punti. Sama teisel jalal.

Tavaliselt piisab ainult osade punkide masseerimisest ühest või mõnemal jalal.

Zusan Li Cieaura akupunktuur acupuncture massage osa2 2 - Akupunktuur
ZUSAN LI Jumalik Maine…

Akupunkt nimega Jumalik Maine Ükskõiksus – Zusan Li – asub põlvekedre välisküljest 4 sõrmelaiust alla ja väliküljele 1 sõrmelaius, lohus. See on immuunsüsteemi üldtugevdav punkt, mis parandab lisaks ka lihasttoonust, parandab seedimist ja vähendab väsimust, depressioon, põlve ning silmade probleeme ning peavalu.

Massaažitehnika:
Punkti peaks toniseerima masseerides sõrmenukkidega vastu päeva või vajutama tugevasti.
See punkt ergutab immuunsüsteemi tegevust koheselt ja tõstab organismi vastupanu haigustele. Zusan Li kuulub ka paljude kehaklaalu alandavate raviskeemide hulka.

Shu Fu Cieaura akupunktuur massage acupuncture osa2 1 - Akupunktuur
SHU FU Elegantne Häärber

Akupunkt Elegantne Häärber – SHU FU – asub rangluu all lohus, keskmest 2 sõrme laiuse kaugusel külgedele. Selle punkti mõjutamine tugevdab immuunsüsteemi ja tõstab energia taset ning aitab kõrvaldada takistusi neerukanalis. Leevendab nõrkust ja õhupuudust, hingamisraskusi, astmat ning köha vaevusi. Samuti aitab vähendada ängi ja depressiooni.
Akupunkti Shu Fu toniseerimine aitab ergutada neerude tööd, mis juhivad ja reguleerivad Qi energia liikumist ja vabastamist.

Massažitehnika:
Vajuta tugevalt umbes üks minut keskmiste sõrmedega kummalgi pool asetsevaid punkte korraga.

Loe lisaks artiklit kroonilise vasimuse leevendamisest.

Ging Shu 4B Cieaura akupunktuur acupuncture massage - Akupunktuur
GING SHU Universaalne Annetus

Akupunkt Universaalne Annetus – GING SHU – asub jalalaba siseküljel, suure varba taga lohust 3 sõrmelaiust kanna poole.
Punkti masseerimine aitab taastada energia ringlust põrnakanalis ja toidab energiaga kogu keha. Aitab ka kõhuvalude puhul.

Massažitehnika:
Punkti mõjutamiseks istu maha, pane jalatallad kokku ja vajuta umbes minut tugevalt mõlema jala punkte korraga.

Nei Guan 6MC Cieaura akupunktuur acupuncture massage - Akupunktuur
NEI GUAN Sisemine Barjäär

Akupunkt NEI GUAN, eestikeelse nimega “Sisemine Barjäär” asub käes siseküljel, randme painutusvoldist 3 sõrmelaiuse kaugusel, luude vahel. Selle punkti mõjutamine leevendab unetust, närvilisust, seedimatus ja oksendamist. Seda kasutatakse tunnete tasakaalutuse ja krooniliste haiguste korral.

Akupunkturistid kasutavad seda punkti kõigi selliste emotsionaalsete rahulolematuste leevendamiseks, mis puudutavad minu keha, minu tegemisi, minu oskusi ehk kõik mis on minuga “seestpoolt” seotud. Läbis selle punkti on võimalik paremini suhestuda välise maailmaga.

Wai Guan 5TR Cieaura akupunktuur acupuncture massage - Akupunktuur
WAI GUAN Välimine Barjäär

Akupunkt WAI GUAN, eestikeelse nimega “Välimine Barjäär” asub randme painutusvoldist 3 sõrmelaiuse kaugusel käes välisküljel, luude vahel. Selle punkti mõjutamine tõstab organismi vastupanuvõimet erinevatele külmetushaigustele ja gripile. Leevendab randme, õlavalu ja reumat. Seda kasutatakse kõikide nakatumiste korral, nii viiruste kui seente puhul. Samuti tunnete tasakaalutuse ja krooniliste haiguste korral.

Hiina meditsiin teab kui inimene on emotsionaalselt tasakaalus siis välised kahjulikud energiad ei pääse kehasse. Kui need on kehasse juba tunginud kasutatakse akupunkti Wai Guan välise barjääri taasloomiseks.

Massažitehnika:
Pane parema käe nimetissõrm Välisele Barjääri punktile ja pöial sisemise Barjääri punktile. Vajuta punkte umbes minut aega ja vaheta käsi.

Shen Mai 62V Cieaura akupunktuur acupuncture massage - Akupunktuur
SHEN MAI Alguse Pulss

Akupunkt SHEN MAI, “Alguse Pulss” asub jala välise peksest 1,5 sõrmelaiust all lohus. Selle akupunktuuri punkti masseerimine aitab kroonilise väsimuse korral.

Massažitehnika:
Punkti mõjutamiseks istu maha, pane jalatallad kokku ja vajuta umbes minut tugevalt mõlema jala punkte korraga.