THM soovitab corona19 kaitseks tugevdada Zheng Qi-d.

Corona-19 viiruse ennetamiseks, raviks ja taastumiseks avaldas Hiina Traditsioonilise Meditsiini (THM) organisatsioon NATCM välja THM praktiseerijatele ravijuhendi COVID-19. Ravijuhendis on kirjas, et COVID-19 ennetamisel on oluline osa tugevdada Zheng qi-d. Loe lisaks

Kuidas käsitleb THM zheng qi-d?

Traditsioonilises Hiina meditsiinis on zheng (, zhèng) kui “muster”. Zheng on määratletud kui haiguse põhjuse, asukoha, olemuse ja arengu suundumuste tervikliku kokkuvõttena teatud aja hetkel. Zheng qi näitab patogeensete tegurite ja keha vastavate reaktsioonide vahelise koostoime olekut uuritaval hetkel. Piltlikult võiks öelda, et zheng qi „teab, kuidas qi-energiaringlus kehas oleks tõketeta ja täiuslik”. Zheng qi on justkui haldus- ja kontrolliorgan, mis hoiab kõiki organeid ja süsteeme omavahelistes korrapärastes suhetes. Zheng qi seisundist sõltub hea tervis ja immuunsüsteemi kaitsetugevus. Lühiajalised probleemid organites, ülekoormuses või ebatervislikus toitumises ei nõrgesta zheng qid, kuni pikemaaegsete tasakaalutuste korral saabub kriitiline hetk.

Zheng qi-na mõistetakse THM-s kui organismi võimet taastada keha normaalne toimimine peale kahjuliku mõju vähenemist või lakkamist. Zheng qi on oluliselt laiem kui lääne meditsiini „immuunsus”. See tähendab organismi elujõulisust, võimet säilitada tervist erinevates väliskeskkonna mõjudes, organismi kohanemisvõimet, elujäämisvõimet ja tahet elada.

THM kirjeldab tegureid, mis kahjustavad zheng qi-d.

Paljud neist on põhjustatud tänapäevasest tsivilisatsioonist, sealhulgas ka linnastumisest, ebapuhtast keskkonnast ja puudulikust toitumisest.

• Pärilik eelsoodumus.

• Pikaaegne kahjulik mõju või põletik (näiteks inimesel on mitu hingamisteede viirusinfektsiooni ja külmetushaigust järjest).

• Kahjustav mõju neerude jing-olemusele (kiiritusvigastused, kurnatusejärgne seisund, suur arv aborte, seksuaalne kurnatus, suguhaigused, mida ei ravita pikka aega jne).

• Vaimne ja füüsiline koormus ilma vahepealse taastumiseta (ilminguks on kurnatus)

Hüpodünaamia ehk pikaajaline viibimine ühes asendis, füüsiliste koormuste puudumine. Eriti kui eelnevaga kaasnevad emotsionaalsed läbielamised ja stress. Selliselt tekivad qi- ja vereringlus häired.

• Maksa qi kahjustav stressistiimul (siseorganite regulaarsed vegetatiivse innervatsiooni häired, mis põhjustavad kaitsemehhanismide kaost). See puudutab eelkõige nooremaid ja keskealisi.

• Kuue välise patogeense teguri (tuul, külm, märg, kuivus, kuumus, tulekahju) äärmiselt suur mõju – kas pikaaegne või on teguril väga tugev mõju.

• Pidev kinnises ruumis viibimine a’la põhimõttel „kodu – auto – kontor“. Välises keskkonnas vähene liikumine mõjutab tervist pikaaegselt vähe haaval ja varjatult. Selle põhjuseks on qi välise allika kadumine. Hiina meditsiinis arvatakse, et päikesepaiste, värske õhu, looduse helide ja aroomide mõju väljastpoolt siseorganite (kõrvad, silmad, nina, nahk) akende kaudu tugevdab ja aktiveerib viit tahket ja kuut õõnsat organit. See seisukoht on kooskõlas ka lääne meditsiiniga.

• Organismi mürgistus. See mõiste tähendab raskeid kantserogeene, mis on mõjutanud organismi väljastpoolt, aga ka autoimmuunseid komplekse, mürgiseid aineid, toiduvärve, säilitus- ja stabilisaatoreid, RNA-viirusi.

•Kurnavad reisid või kolimine uude elukohta koos kliima ja ajavööndite olulise muutumisega. Sisemine keha kell ei suuda uue ajarežiimiga kohaneda ja zheng qi kahjustub.

Zheng qi taastumise viisid.

Zheng qi ülesannete ebaõnnestumist iseloomustab mõiste „tühjuse täius”. Mida rohkem patsiendi seisund halveneb, seda selgemaks muutuvad kaitsejõudude ja haigustekitaja jõu tühjus. Selline äärmuslik seisund on näiteks vähktõve lõppstaadiumid, kui vähk laieneb mööda keha ja organism on kriitiliselt nõrk. Zheng qid toetav elustiil on peamiselt konservatiivne ja sujuv režiim. Elava, madala rasvasisaldusega seeditava toidu söömine, mugav temperatuur, teadlik toitumis- ja puhkerežiim, kerged koormused ilma liigse väsimuseta.

Üks võimalus on soojendada alljärgnevaid akunkte mokšaga või teha akupressuuri.

Punktid, mida mõjutatakse:       

RM6 – Qi Hai,  Kusepõis 26 -Guan Yuan, RM 8- Shen Que

Samuti võib nendel akupunktidel kasutada soojendavat salvi (näiteks vientnami salv). Lisaks tuleks vältida külmetumist ja alatemperatuuri.

 

Autor:

Toomas Õunap

akupunktuur.eu

 

THM soovitab corona19 viiruse kaitseks tugevdada Zheng Qi-d

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.